Sports News

YEAR 8 & 9 TERM 4 EISM SPRING SPORT

The EISM Spring Sport competitions continue with the last of the matches taking place over the next two weeks.This will determine finalists.It is important that the student attend the training sessions.

Wednesdays (4.00pm–5.00pm): 16 & 23 (if in Finals) November

Grand Finals: Thursday 24 November

Should you wish to see the current ladders for both the Year 7 and Year 8/9 competitions, go to Weekly Sport on the EISM website:

http://www.eism.org/html/weeklysport_frameset.htm

Select the Intermediate or Junior level, Spring 2016 season, and then the sport.C = Central Division, S = Southern Division, B = Boys, G = Girls.

Parents are warmly welcomed to watch their students play their matches – especially the home games.


EISM YEAR 7 CRICKET AND SOFTBALL ROUND ROBIN SUCCESS

This year, both our Year 7 Cricket and Softball teams made it through to the EISM Grand Finals after having won all their matches in the preliminary rounds.Huntingtower hosted the cricket Grand Final.

The Cricket team was extremely competitive and congratulations goes to the Softball team who won their Grand Final. Special thanks to the coaches Mr Nic Green, Mr Josh Lean, Mrs Jenni Deubel, Mr Anthony Wroe and Mr James Bahn for all their work in selecting and preparing the teams for this competition.

Results from the Year 7 Softball days

Game 1 - Grading games
Bialik 15 d Donvale 14
Huntingtower 12 d Oxley 4
Kingswood 10 d Kilvington 8
Rudolf Steiner 15 d Oakleigh 7
Alphington - Bye

Game 2 - Quarter Finals
Huntingtower 14 d Oakleigh 9
Donvale 18 d Rudolf Steiner 4
Alphington 18 d Kingswood 7
Bialik 17 d Kilvington 14
Oxley – Bye


Game 3 - Semi Finals
Huntingtower 14 d Bialik 4
Alphington 13 d Donvale 9
Kingswood 8 d Oakleigh 7
Oxley 19 d Rudolf Steiner 11
Kilvington - Bye

Grand Final
Huntingtower 13 d Alphington 3


Results from the Year 7 Cricket days

Quambee Reserve                                       Kingswood College                                   Eltham College

Round 1                                                           Round 1                                                       Round 1

Huntingtower 2/72 d Rudolf Steiner 4/28       Kilvington 4/41 d Kingswood 6/33         Alphington 6/37 d Eltham 10/32

Oxley 6/67 d Knox 4/57

Round 2                                                           Round 2                                                        Round 2

Oxley 4/49 d Rudolf Steiner 6/40                 Kilvington 1/44 d Bialik 7/40                    Donvale 1/106 d Alphington 8/37

Huntingtower 4/74 d Knox 6/27

Round 3                                                           Round 3                                                         Round 3

Knox 8/64 d Rudolf Steiner 7/41                  Bialik 6/72 d Kingswood 7/59                  Donvale 4/84 d Eltham 5/64

Huntingtower 4/95 d Oxley 4/34

Preliminary Final

Donvale 2/96 d Kilvington 5/65

Grand Final

Donvale 3/81 d Huntingtower 6/72


Best wishes to all for your sporting activities.

Ms Jan Savage

Head of Sport